Suffusion 3.6.3 - en to da translation catalogue (239 entries)

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
da: Dette indlæg er kodeordsbeskyttet. Indtast kodeordet for at se kommentarer.

en: %1$s to &#8220;%2$s&#8221;
da: %1$s til &#8220;%2$s&#8221;

en: No Responses
da: Ingen kommentarer

en: One Response
da: Én kommentar

en: % Responses
da: % kommentarer

en: Logged in as %s.
da: Logget ind som %s.

en: Log out
da: Log ud

en: You must be logged in to post a comment.
da: Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

en: Leave a Reply
da: Skriv en kommentar

en: Leave a Reply to %s
da: Skriv en kommentar til %s

en: Submit Comment
da: Indsend kommentar

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
da: Du må bruge disse <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>-tags og attributter: %s

en: Cancel reply
da: Annullér svar

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
da: Beklager! Kommentarformularen er lukket i øjeblikket.

en: Previous Post
da: Forrige indlæg

en: Next Post
da: Næste indlæg

en: Comments
da: Kommentarer

en: Archives
da: Arkiver

en: Categories
da: Kategorier

en: Pages
da: Sider

en: Recent Comments
da: Nye kommentarer

en: Recent Posts
da: Nye indlæg

en: Search
da: Søg

en: Tag Cloud
da: Tag-sky

en: Custom Tab 1
da: Egen fane 1

en: Custom Tab 2
da: Egen fane 2

en: Custom Tab 3
da: Egen fane 3

en: Custom Tab 4
da: Egen fane 4

en: Custom Tab 5
da: Egen fane 5

en: Custom Tab 6
da: Egen fane 6

en: Custom Tab 7
da: Egen fane 7

en: Custom Tab 8
da: Egen fane 8

en: Custom Tab 9
da: Egen fane 9

en: Custom Tab 10
da: Egen fane 10

en: Error 404 - Not Found
da: Fejl 404 - Ikke fundet

en: Sorry, the page that you are looking for does not exist.
da: Beklager, men siden, du ser efter, eksisterer ikke.

en: Name
da: Navn

en: (required)
da: (skal udfyldes)

en: Your Comment
da: Din kommentar

en: Page Title in Dropdown Menu
da: Sidetitel i dropdown-menu

en: This text will be shown in the drop-down menus in the navigation bar. If left blank, the title of the page is used.
da: Denne tekst vises i dropdown-menuerne i navigeringsbjælken. Hvis feltet er blankt, bruges sidens titel.

en: Do not link to this page in the navigation bars
da: Link ikke til denne side i navigeringsbjælken

en: If this box is checked, clicking on this page in the navigation bar will not take you anywhere.
da: Hvis dette felt er krydset af, vil et klik på denne side i navigeringsbjælken ikke have nogen effekt.

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Enter the full URL of the thumbnail image that you would like to use, including http://
da: Indtast den fulde URL til miniaturebilledet, som du vil bruge, inkl. http://

en: Featured Image
da: Fremhævet (featured) billede

en: Enter the full URL of the featured image that you would like to use, including http://
da: Indtast den fulde URL til det fremhævede billede, som du vil bruge, inkl. http://

en: Meta Description
da: Meta-beskrivelse

en: Meta Keywords
da: Meta-nøgleord

en: Enter a comma-separated list of keywords for this post. This list will be included in the meta tags for this post.
da: Indtast en kommasepareret liste med nøgleord for dette indlæg. Listen medtages i meta-tagsene for dette indlæg.

en: Make this post a headline
da: Gør dette indlæg til en tophistorie

en: If this box is checked, this post will show up as a headline in the magazine template.
da: Hvis dette felt er krydset af, vises dette indlæg som en overskrift ("headline") i magasin-skabelonen.

en: Make this post an excerpt in the magazine layout
da: Vis dette indlæg som uddrag i magasin-layoutet

en: If this box is checked, this post will show up as an excerpt in the magazine template.
da: Hvis dette felt er krydset af, vises dette indlæg som uddrag i magasin-skabelonen.

en: You are currently logged in as <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
da: Du er i øjeblikket logget ind som <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

en: You have successfully logged in as <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
da: Du har logget dig ind som <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Kodeord

en: Log in
da: Log ind

en: Remember me
da: Husk mig

en: Select
da: Vælg

en: Syndicate this site using RSS 2.0
da: Syndikér denne side med RSS 2.0

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
da: Indlægs-<abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: The latest comments to all posts in RSS
da: De seneste kommentarer til alle indlæg via RSS

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
da: Kommentar-<abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: %1$s on %2$s
da: %1$s til %2$s

en: Valid XHTML
da: Gyldig XHTML

en: Entries (RSS)
da: Indlæg (RSS)

en: Comments (RSS)
da: Kommentarer (RSS)

en: Sorry, no posts matched your criteria.
da: Der var desværre ingen indlæg, der matchede dine søgekriterier.

en: Continue reading
da: Fortsæt læsning

en: Posted by %1$s at %2$s
da: Udgivet af %1$s kl. %2$s

en: Add comments
da: Tilføj Kommentarer

en: 1 Response
da: Én kommentar

en: Tagged with:
da: Tagget med:

en: Page %1$s of %2$s
da: Side %1$s af %2$s

en: Older Entries
da: Ældre indlæg

en: Newer Entries
da: Nyere indlæg

en: Edit
da: Redigér

en: Copyright (c) %1$s
da: Copyright &copy; %1$s

en: Resume
da: Genoptag

en: Pages:
da: Sider:

en: Older Comments
da: Ældre kommentarer

en: Newer Comments
da: Nyere kommentarer

en: Older %1$s
da: Ældre %1$s

en: Newer %1$s
da: Nyere %1$s

en: Register
da: Registrér

en: Site Admin
da: Site-admin

en: Nothing Found
da: Intet fundet

en: Please try another search.
da: Vil du prøve en anden søgning?

en: Not Found
da: Ikke fundet

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here
da: Beklager, men du leder efter noget, som ikke er her.

en: Manage Books
da: Håndtér bøger

en: A widget for displaying posts in a category. You can use this to selectively display posts.
da: Widget til at vise indlæg i en kategori. Du kan bruge denne til at vise udvalgte indlæg.

en: Category Posts
da: Kategori-indlæg

en: <p>This widget lets you display the latest posts from a category.</p>
da: <p>Denne widget lader dig vise de nyeste indlæg fra en kategori.</p>

en: Title:
da: Titel:

en: This will default to the name of the selected category if left blank
da: Hvis feltet ikke udfyldes, bruges den valgte kategoris navn som standard

en: Select category to show:
da: Vælg kategori at vise:

en: Posts from the selected category will show in the widget
da: Indlæg fra den valgte kategori vises i widgetten

en: Number of posts to display:
da: Antal indlæg, der skal vises:

en: Post display style:
da: Style for visning af indlæg:

en: Underline upon hover (sidebar-style)
da: Understreg når mus er over (sidepanel-style)

en: Box upon hover (magazine-style)
da: Indram når mus er over (magasin-stil)

en: You can choose to display an icon for the category based on the Category Icons plugin, or a custom image
da: Du kan vælge at vise enten et ikon for kategorien, baseret på Category Icons-pluginnet, eller dit eget billede

en: Text for "All Posts":
da: Tekst for "Alle indlæg":

en: The text you enter here will be the displayed in the button for "All Posts". If you leave this field blank the button will not be shown.
da: Teksten, du indtaster her, vises på knappen for "Alle indlæg". Hvis du intet indtaster, vises knappen ikke.

en: Category Icon:
da: Kategori-ikon:

en: No category icon
da: Ingen kategori-ikon

en: Use Category Icons Plugin
da: Brug Category Icons-pluginnet

en: Use custom image
da: Brug eget billede

en: Category icon custom image link:
da: Link til eget billede for kategori-ikon:

en: If you have chosen to use a custom image in the previous option, please enter the complete URL of the category icon here, including http://
da: Hvis du har valgt at bruge dit eget billede i den forrige indstilling, skal du indtaste den fulde URL til kategori-ikonet her, inkl. http://

en: Set the height for the category icon:
da: Sæt højden for kategori-ikonen:

en: The image you have picked will be scaled to this height.
da: Billedet, du har valgt, vil blive skaleret til denne højde.

en: Set the width for the category icon:
da: Sæt bredden for kategori-ikonen:

en: The image you have picked will be scaled to this width.
da: Billedet, du har valgt, vil blive skaleret til denne bredde.

en: A widget for displaying featured posts.
da: Widget, der viser fremhævede indlæg ("featured posts").

en: Featured Content
da: Fremhævet (featured) indhold

en: <p>This widget displays a featured posts slider.</p>
da: <p>Denne widget viser en skyder med fremhævede indlæg.</p>

en: Maximum number of posts / pages to display:
da: Max antal indlæg/sider, der skal vises:

en: Include sticky posts
da: Medtag klistrede indlæg

en: Include latest posts
da: Medtag nye indlæg

en: Number of "Latest Posts":
da: Antal Nye indlæg, der skal vises:

en: If you are including latest posts and you select 5 here, the latest 5 posts will be included in the featured content. If this number is higher than the maximum number of posts, this setting will be ignored
da: Hvis du medtager nye indlæg og du vælger 5 her, vil de 5 nyeste indlæg blive medtaget i fremhævede indlæg. Hvis dette tal er højere end max antal indlæg, vil denne indstilling blive ignoreret.

en: Include categories:
da: Medtag kategorier:

en: Fill in a comma-separated list of category ids. E.g. 3,8,17
da: Indtast en kommasepareret liste af kategori-id&#39;er. Fx 3,8,17

en: Include posts:
da: Medtag indlæg:

en: Fill in a comma-separated list of post ids. E.g. 7,9,13
da: Indtast en kommasepareret liste af indlægsid&#39;er. Fx 3,8,17

en: Include pages:
da: Medtag sider:

en: Fill in a comma-separated list of page ids. E.g. 7,9,13
da: Indtast en kommasepareret liste af side-id&#39;er. Fx 3,8,17

en: Featured content transition effect:
da: Overgangseffekt for fremhævede indlæg:

en: Fade In
da: Ton ind

en: Scroll Up
da: Scroll op

en: Scroll Down
da: Scroll ned

en: Scroll Left
da: Scroll venstre

en: Scroll Right
da: Scroll højre

en: Scroll Horizontally
da: Scroll horisontalt

en: Scroll Vertically
da: Scroll vertikalt

en: Slide in and back horizontally
da: Glid ind og bagud horisontalt

en: Slide in and back vertically
da: Glid ind og bagud vertikalt

en: Turn Upwards
da: Drej opad

en: Turn Downwards
da: Drej nedad

en: Turn Leftwards
da: Drej mod venstre

en: Turn Rightwards
da: Drej mod højre

en: Zoom and Fade
da: Zoom og ton ud

en: Vertical Blinds
da: Vertikale persienner

en: Horizontal Blinds
da: Horisontale persienner

en: Diagonal Blinds
da: Diagonale persienner

en: Grow horizontally from center
da: Voks horisontalt fra midten

en: Grow vertically from center
da: Voks vertikalt fra midten

en: Squeeze in both edges horizontally
da: Pres begge ender sammen horisontalt

en: Squeeze in both edges vertically
da: Pres begge ender sammen vertikalt

en: Current post is covered by next post
da: Aktuelle indlæg er dækket af næste indlæg

en: Current post moves off next post
da: Aktuelle indlæg flytter sig væk fra næste indlæg

en: Wipe
da: Ryd

en: Time for each post display:
da: Vis tidspunkt for hvert indlæg:

en: Enter time in milliseconds. E.g. 4000
da: Indtast tid i millisekunder. Fx 4000

en: Enter time in milliseconds. E.g. 1000
da: Indtast tid i millisekunder. Fx 1000

en: Height of featured content section:
da: Højde på sektion med fremhævede indlæg:

en: E.g. 250px
da: Fx 250px

en: Enable custom image size for featured images
da: Aktivér brugerdefineret billedstørrelse for fremhævede ("featured") billeder

en: Custom image height:
da: Brugerdefineret billedhøjde:

en: This is applicable only if custom image size is enabled
da: Denne anvendes kun, hvis brugerdefineret billedstørrelse er aktiveret

en: Custom image width:
da: Brugerdefineret billedbredde:

en: Text display options:
da: Indstillinger for visning af tekst:

en: Show post title and excerpt
da: Vis indlægstitel og uddrag

en: Show post title only (no excerpt)
da: Vis kun indlægstitel (intet uddrag)

en: Show excerpt only (no title)
da: Vis kun uddrag (ingen titel)

en: Don't show any text
da: Vis ingen tekst

en: Position of the excerpt:
da: Placering af uddrag:

en: Bottom
da: Bund

en: Right
da: Højre

en: Left
da: Venstre

en: Alternate excerpt between top and bottom
da: Uddrag skiftevist i top og i bund

en: Alternate excerpt between left and right
da: Uddrag skiftevist til venstre og til højre

en: Rotate between the four positions
da: Skift mellem de fire placeringer

en: Width of excerpt section:
da: Bredde på sektion med uddrag:

en: This is only applicable if your excerpt is at the right or at the left of your featured posts.
da: Denne anvendes kun, hvis dit uddrag vises til højre eller til venstre i dine fremhævede ("featured") indlæg.

en: Excerpt background color:
da: Baggrundsfarve for uddrag:

en: Excerpt title color:
da: Farve for uddragstitel:

en: Excerpt font color:
da: Farve for uddragsskrifttype:

en: Show a numbered post index
da: Vis et nummereret indlægsindeks

en: Show Previous, Pause and Next buttons
da: Vis knapper for Forrige, Pause og Næste

en: The following three settings only apply if you show the previous, pause and next buttons:
da: De følgende tre indstillinger anvendes kun, hvis du viser knapper for Forrige, Pause og Næste:

en: Text for "Previous Post":
da: Tekst for "Forrige indlæg":

en: Text for "Pause":
da: Tekst for "Pause":

en: Text for "Next Post":
da: Tekst for "Næste indlæg":

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
da: Log ind/ud, admin, feed og WordPress-links

en: A search form for your blog
da: Et søgefelt til din blog

en: This widget lets visitors of your blog subscribe to it and follow you on popular social networks like Digg, FaceBook etc. Additionally they can subscribe to your blog by email, for which you need a FeedBurner account.
da: Denne widget lader din blogs besøgende abonnere på den og følge den på populære sociale netværk som Digg, Facebook m.fl. De kan også abonnere på din blogindlæg via email; det kræver, at du har en FeedBurner-konto.

en: Follow Me
da: Følg mig

en: your-feed-name
da: dit-feed-navn

en: Enter email address
da: Indtast e-mail-adresse

en: Subscribe
da: Abonnér

en: FeedBurner Feed:
da: FeedBurner-feed:

en: Enter your %1$s feed name. If your feed address is http://feeds.feedburner.com/my_feed_name, your feed name is my_feed_name
da: Indtast dit %1$s-feed-navn. Hvis din feed-adresse er http://feeds.feedburner.com/mit_feed_navn, er dit feed-navn mit_feed_navn

en: Show Email Subscription
da: Vis e-mail-abonnementstilmelding

en: Will show a text box for visitors to enter an email address for subscription
da: Viser en tekstboks, hvori besøgende kan indtaste en e-mail-adresse og tegne abonnement på bloggen

en: Email Subscription Box Default Text:
da: Standardtekst for e-mail-abonnementstilmeldingsbox:

en: This text will be shown in the subscription box by default. When the visitor starts entering the email address the text will disappear.
da: Denne tekst vises som standard i abonnementstilmeldingsboksen. Når den besøgende begynder at indtaste sin e-mail-adresse, forsvinder teksten.

en: Email Subscription Button Text:
da: Knap-tekst for e-mail-abonnementstilmeldingsbox:

en: This text will be shown in the subscription button near the email field
da: Denne tekst vises på abonnementstilmeldingsknappen i nærheden af e-mail-feltet

en: Show FeedBurner reader count
da: Vis antal FeedBurner-læsere

en: Show %1$s icon
da: Vis %1$s-ikon

en: Enter %1$s account name:
da: Indtast %1$s-kontonavn:

en: Enter your full %1$s URL:
da: Indtast din fulde %1$s-URL:

en: Select your %1$s icon
da: Vælg din %1$s-ikon

en: Select your icon size
da: Vælg din ikonstørrelse

en: A widget to let people use Google Translator to translate your site
da: En widget, der lader folk oversætte din site vha. <span title="Google Translator">Google Oversætter</span>

en: Google Translator
da: <span title="Google Translator">Google Oversætter</span>

en: Translate this Page
da: Oversæt denne side

en: Source Language:
da: Originalsprog:

en: What language is your page in?
da: Hvilket sprog er din side på?

en: A widget to enable people to follow you on Twitter
da: En widget, der giver folk mulighed for at følge dig på Twitter

en: your-user-name
da: dit-brugernavn

en: My Tweets
da: Mine tweets!

en: Follow me on Twitter
da: Følg mig på Twitter

en: <p>This widget lets you set up a link to allow people to follow you on Twitter. You can additionally show your latest feeds.</p>
da: <p>Denne widget lader dig konfigurere et link, som giver folk mulighed for at følge dig på Twitter. Hvis du vil, kan du også vise dine nyeste feeds.</p>

en: Recommended settings:
da: Anbefalede indstillinger:

en: If you are placing this widget in the "Right Header Widgets":
da: Hvis du placerer denne widget i "Right Header Widgets":

en: Show icon
da: Vis ikon

en: Don't show tagline
da: Vis ikke tagline (slogan)

en: Don't show feeds
da: Vis ikke feeds

en: If you are placing this widget in the sidebars or in "Widget Area below Header" or "Widget Area below Footer":
da: Hvis du placerer denne widget i sidepanelerne eller i "Widget-området under headeren" eller i "Widget-området under footeren":

en: Show tagline
da: Vis tagline (slogan)

en: Show feeds
da: Vis feeds

en: User:
da: Bruger:

en: This is the user who will be followed
da: Dette er brugeren, som vil blive "fulgt"

en: Show Twitter Icon
da: Vis Twitter-ikon

en: Will show the selected Twitter icon
da: Viser den valgte Twitter-ikon

en: Show a Tagline
da: Vis tagline (slogan)

en: Will show up near the Twitter icon
da: Vises nær Twitter-ikonet

en: Show my Tweets
da: Vis mine Tweets

en: Will show your latest tweets
da: Viser dine seneste tweets

en: Number of Tweets to display:
da: Antal Tweets, der skal vises:

en: Select your Twitter icon:
da: Vælg din Twitter-ikon:

en: Set the height for the Twitter icon:
da: Sæt højden for Twitter-ikonen:

en: Recommended sizes: 32px if the widget is being added to the "Right Header Widgets" area, whatever you like otherwise. Note that making the image too large will cause loss of picture quality.
da: Anbefalede størrelser: 32pix hvis widgetten tilføjes til "Right Header Widgets"-området; ellers hvad du synes. Bemærk, at billedkvaliteten bliver ringere, hvis du gør billedet for stort.
