Suffusion - en to sv translation catalogue (233 entries)

en: % Responses
sv: % kommentarer

en: %1$s to &#8220;%2$s&#8221;
sv: %1$s till &#8220;%2$s&#8221;

en: (required)
sv: (obligatorisk)

en: 1 Response
sv: 1 kommentar

en: <p>This widget displays a featured posts slider.</p>
sv: <p>Denna widget visar utvalda poster i en s k slider.</p>

en: <p>This widget lets you display the latest posts from a category.</p>
sv: <p>Denna widget låter dig visa de senaste inläggen från en kategori.</p>

en: A search form for your blog
sv: Ett sökformulär för din sida/blogg

en: A widget for displaying featured posts.
sv: En widget för att visa utvalda inlägg.

en: A widget for displaying posts in a category. You can use this to selectively display posts.
sv: En widget för att visa inlägg i en kategori. Du kan använda den för att visa utvalda inlägg.

en: A widget to enable people to follow you on Twitter
sv: En widget som gör det möjligt för besökare att följa dig på Twitter.

en: A widget to let people use Google Translator to translate your site
sv: En widget som låter besökare använda Google Translator för att översätta din sida/blogg

en: Add comments
sv: Skriv en kommentar

en: Alternate excerpt between left and right
sv: Växla utdrag mellan vänster och höger

en: Alternate excerpt between top and bottom
sv: Växla utdrag mellan uppe och nere

en: Archives
sv: Arkiv

en: Bottom
sv: Nederst

en: Box upon hover (magazine-style)
sv: Visar box vid mus-över (hovring) - (magazine-style)

en: Cancel reply
sv: Avbryt svar

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category Icon:
sv: Kategori-ikon

en: Category Posts
sv: Kategori-inlägg

en: Category icon custom image link:
sv: Länk till egen ikon/bild:

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Comments (RSS)
sv: Kommentarer (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
sv: Kommentarer <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Continue reading
sv: Fortsätt läs

en: Current post is covered by next post
sv: Nuvarande inlägg täcks  av nästa inlägg

en: Current post moves off next post
sv: Nuvarande inlägg flyttas från nästa inlägg

en: Custom Tab 1
sv: Egen Tab 1

en: Custom Tab 10
sv: Egen Tab 10

en: Custom Tab 2
sv: Egen Tab 2

en: Custom Tab 3
sv: Egen Tab 3

en: Custom Tab 4
sv: Egen Tab 4

en: Custom Tab 5
sv: Egen Tab 5

en: Custom Tab 6
sv: Egen Tab 6

en: Custom Tab 7
sv: Egen Tab 7

en: Custom Tab 8
sv: Egen Tab 8

en: Custom Tab 9
sv: Egen Tab 9

en: Custom image height:
sv: Höjd för egen bild:

en: Custom image width:
sv: Bredd för egen bild:

en: Diagonal Blinds
sv: Diagonal persienn

en: Do not link to this page in the navigation bars
sv: Länka inte till denna sida i navigationen

en: Don't show any text
sv: Visa inte någon text

en: Don't show feeds
sv: Visa inte feeds

en: Don't show tagline
sv: Visa inte underrubrik

en: E-mail
sv: E-post

en: E.g. 250px
sv: T ex 250px

en: Edit
sv: Redigera

en: Email Subscription Box Default Text:
sv: Standardtext för e-mail prenumeration:

en: Email Subscription Button Text:
sv: Knapptext för e-mail prenumeration:

en: Enable custom image size for featured images
sv: Välj egen bildstorlek för utvalda bilder

en: Enter %1$s account name:
sv: Ange %1$s kontonamn:

en: Enter a comma-separated list of keywords for this post. This list will be included in the meta tags for this post.
sv: Ange lista med nyckelord för detta inlägg, separerade med kommatecken. Listan inkluderas i meta-taggarna för detta inlägg.

en: Enter email address
sv: Ange e-postadress

en: Enter the full URL of the featured image that you would like to use, including http://
sv: Ange fullständig URL för den utvalda bild du vill använda, inklusive http://

en: Enter the full URL of the thumbnail image that you would like to use, including http://
sv: Ange fullständig URL för den tumnagel-bild du vill använda, inklusive http://

en: Enter time in milliseconds. E.g. 1000
sv: Ange tid i millisekunder, t ex 1000

en: Enter time in milliseconds. E.g. 4000
sv: Ange tid i millisekunder, t ex 4000

en: Enter your %1$s feed name. If your feed address is http://feeds.feedburner.com/my_feed_name, your feed name is my_feed_name
sv: Ange ditt %1$s feed namn. Om din feed adress är  http://feeds.feedburner.com/my_feed_name, är ditt feed namn 'my_feed_name'

en: Enter your full %1$s URL:
sv: Ange fullständig %1$s URL:

en: Entries (RSS)
sv: Inlägg (RSS)

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
sv: Inlägg <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Error 404 - Not Found
sv: Fel 404 - Sidan du söker kan inte hittas...

en: Excerpt background color:
sv: Bakgrundsfärg för utdrag:

en: Excerpt font color:
sv: Textfärg för utdrag:

en: Excerpt title color:
sv: Titelfärg för utdrag:

en: Fade In
sv: Tona in

en: Featured Content
sv: Utvalt innehåll

en: Featured Image
sv: Utvald bild

en: Featured content transition effect:
sv: Utvalt innehåll - övergångseffekt:

en: Fill in a comma-separated list of category ids. E.g. 3,8,17
sv: Ange lista på kategori-ID:n, separerade av kommatecken - t ex 3,8,17

en: Fill in a comma-separated list of page ids. E.g. 7,9,13
sv: Ange lista på Sido-ID:n, separerade av kommatecken - t ex 7,9,13

en: Fill in a comma-separated list of post ids. E.g. 7,9,13
sv: Ange lista av inläggs-ID:n, separerade av kommatecken -  t ex 7,9,13

en: Follow Me
sv: Följ mig

en: Follow me on Twitter
sv: Följ mig på Twitter

en: Grow horizontally from center
sv: Väx horisontellt från mitten

en: Grow vertically from center
sv: Väx vertikalt från mitten

en: Height of featured content section:
sv: Sektionshöjd på utvalt innehåll:

en: Horizontal Blinds
sv: Horisontella persienner

en: If this box is checked, clicking on this page in the navigation bar will not take you anywhere.
sv: Om denna ruta är markerad, kommer inte denna sida att visas.

en: If this box is checked, this post will show up as a headline in the magazine template.
sv: Vid markering i ruta, kommer detta inlägg att visas som en rubrik i magazine template

en: If this box is checked, this post will show up as an excerpt in the magazine template.
sv: Vid markering i ruta, kommer detta inlägg att visas som ett utdrag i magazine template

en: If you are including latest posts and you select 5 here, the latest 5 posts will be included in the featured content. If this number is higher than the maximum number of posts, this setting will be ignored
sv: Om du inkluderat 'senaste inlägg' och du väljer '5' här, kommer de senaste 5 inläggen att inkluderas i 'utvalt innehåll'. Om siffran är högre än max antal
    inlägg, kommer inställning att ignoreras.

en: If you are placing this widget in the \"Right Header Widgets\":
sv: Om du placerar denna widget i området för \"Right Header Widgets\":

en: If you are placing this widget in the sidebars or in \"Widget Area below Header\" or \"Widget Area below Footer\":
sv: Om du placerar denna widget i sidopanelerna eller i området \"Widget Area below Header\" eller området \"Widget Area below Footer\":

en: If you have chosen to use a custom image in the previous option, please enter the complete URL of the category icon here, including http://
sv: Om du tidigare har valt att använda egen ikon/bild, ange fullständig URL till din kategori-ikon/bild här, inklusive http://

en: Include categories:
sv: Inkludera kategorier:

en: Include latest posts
sv: Inkludera senaste inläggen:

en: Include pages:
sv: Inkludera sidor:

en: Include posts:
sv: Inkludera inlägg:

en: Include sticky posts
sv: Inkludera klistrade inlägg:

en: Leave a Reply
sv: Skriv en kommentar

en: Leave a Reply to %s
sv: Skriv en kommentar till %s

en: Left
sv: Vänster

en: Links
sv: Länkar

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
sv: Logga in/ut, admin, feed och Wordpress-länkar

en: Log out
sv: Logga ut

en: Logged in as %s.
sv: Inloggad som %s.

en: Make this post a headline
sv: Gör detta inlägg till en rubrik

en: Make this post an excerpt in the magazine layout
sv: Gör detta inlägg till ett utdrag i magazine-layouten

en: Maximum number of posts / pages to display:
sv: Max antal inlägg/sidor som visas:

en: Meta Description
sv: Meta-beskrivning

en: Meta Keywords
sv: Meta-nyckelord

en: My Tweets
sv: Mina Tweets

en: Name
sv: Namn

en: Newer %1$s
sv: Nya %1$s

en: Newer Comments
sv: Nya kommentarer

en: Newer Entries
sv: Nya inlägg

en: Next Post
sv: Nästa inlägg

en: No Responses
sv: Inga kommentarer

en: No category icon
sv: Ingen kategori-ikon

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Nothing Found
sv: Hittades inte

en: Number of "Latest Posts":
sv: Antal "Senaste inlägg":

en: Number of Tweets to display:
sv: Antal Tweets som visas:

en: Number of posts to display:
sv: Antal inlägg som visas:

en: Older %1$s
sv: Äldre  %1$s

en: Older Comments
sv: Äldre kommentarer

en: Older Entries
sv: Äldre inlägg

en: One Response
sv: En kommentar

en: Page %1$s of %2$s
sv: Sidan %1$s av %2$s

en: Page Title in Dropdown Menu
sv: Sidans rubrik i rullgardinsmenyn

en: Pages
sv: Sidor

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Pause
sv: Paus

en: Please try another search.
sv: Pröva en annan sökning

en: Position of the excerpt:
sv: Utdragets position:

en: Post display style:
sv: Visad inläggs-stil:

en: Posted by %1$s at %2$s
sv: Inlägg av %1$s kl %2$s

en: Posts from the selected category will show in the widget
sv: Inlägg från den valda kategorin kommer att visas i widget

en: Previous Post
sv: Tidigare inlägg

en: Recent Comments
sv: Senaste kommentarerna

en: Recent Posts
sv: Senaste inläggen

en: Recommended settings:
sv: Rekommenderade inställningar:

en: Recommended sizes: 32px if the widget is being added to the \"Right Header Widgets\" area, whatever you like otherwise. Note that making the image too large will cause loss of picture quality.
sv: Rekommenderad storlek: 32px om widget  läggs till  i \"Right Header Widgets\" området, annars vilken storlek du fördrar. Men observera atten för stor bildstorlek kan medföra försämrad bildkvalité.

en: Resume
sv: Sammanfattning

en: Right
sv: Höger

en: Rotate between the four positions
sv: Växla mellan de fyra olika positionerna

en: Scroll Down
sv: Scrolla nedåt

en: Scroll Horizontally
sv: Scrolla horisontellt

en: Scroll Left
sv: Scrolla åt vänster

en: Scroll Right
sv: Scrolla åt höger

en: Scroll Up
sv: Scrolla uppåt

en: Scroll Vertically
sv: Scrolla vertikalt

en: Search
sv: Sök

en: Select
sv: Välj

en: Select category to show:
sv: Välj kategori som ska visas:

en: Select your %1$s icon
sv: Välj din %1$s ikon

en: Select your Twitter icon:
sv: Välj din Twitter-ikon:

en: Select your icon size
sv: Välj storlek på din ikon

en: Set the height for the Twitter icon:
sv: Välj höjd på Twitter-ikonen:

en: Set the height for the category icon:
sv: Välj höjd på kategori-ikonen:

en: Set the width for the category icon:
sv: Välj bredd på kategori-ikonen:

en: Show %1$s icon
sv: Visa %1$s ikon

en: Show Email Subscription
sv: Visa e-post prenumeration

en: Show FeedBurner reader count
sv: Visa FeedBurner Reader Count

en: Show Previous, Pause and Next buttons
sv: Visa knappar för 'Föregående', 'Paus' och 'Nästa'

en: Show Twitter Icon
sv: Visa Twitter-ikon

en: Show a Tagline
sv: Visa en underrubrik

en: Show a numbered post index
sv: Visa sifferindex för inlägg

en: Show excerpt only (no title)
sv: Visa endast utdrag (ingen rubrik)

en: Show feeds
sv: Visa feeds

en: Show icon
sv: Visa ikon

en: Show my Tweets
sv: Visa mina Tweets

en: Show post title and excerpt
sv: Visa inläggs-rubrik och utdrag

en: Show post title only (no excerpt)
sv: Visa enbart inläggs-rubrik (inget utdrag)

en: Show tagline
sv: Visa underrubrik

en: Slide in and back horizontally
sv: Glid in och tillbaks horisontellt

en: Slide in and back vertically
sv: Glid in och tillbaks vertikalt

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here
sv: Tyvärr, du söker något som inte finns här.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
sv: Tyvärr,  inga inlägg uppfyllde dina kriterier.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
sv: Tyvärr, det är nu stängt för kommentarer här.

en: Sorry, the page that you are looking for does not exist.
sv: Tyvärr, sidan du söker finns inte.

en: Source Language:
sv: Källspråk:

en: Squeeze in both edges horizontally
sv: Kläm in båda kanterna horisontellt

en: Squeeze in both edges vertically
sv: Kläm in båda kanterna vertikalt

en: Submit Comment
sv: Skicka kommentar

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Syndicate this site using RSS 2.0
sv: Prenumerera på denna webbplats med RSS 2.0

en: Tag Cloud
sv: Taggmoln

en: Tagged with:
sv: Taggar:

en: Tagline:
sv: Underrubrik:

en: Text display options:
sv: Visad text-stil:

en: Text for "All Posts":
sv: Text för "Alla inlägg":

en: Text for "Next Post":
sv: Text för "Nästa inlägg":

en: Text for "Pause":
sv: Text för "Paus":

en: Text for "Previous Post":
sv: Text för "Föregående inlägg":

en: The following three settings only apply if you show the previous, pause and next buttons:
sv: Följande tre inställningar fungerar bara om du valt visa knapparna för 'Föregående', 'Paus' och 'Nästa':

en: The image you have picked will be scaled to this height.
sv: Bilden du valt kommer att skalas om till denna höjd.

en: The image you have picked will be scaled to this width.
sv: Bilden du valt kommer att skalas om till denna bredd.

en: The latest comments to all posts in RSS
sv: Prenumerera med RSS 2.0 på de senaste kommentarer till alla inlägg här

en: The text you enter here will be the displayed in the button for \"All Posts\". If you leave this field blank the button will not be shown.
sv: Texten du skriver här kommer att visas på knappen \"Alla inlägg\". Om du lämnar fältet tomt kommer knappen inte att visas.

en: This is applicable only if custom image size is enabled
sv: Fungerar endast om egen bildstorlek används

en: This is only applicable if your excerpt is at the right or at the left of your featured posts.
sv: Fungerar endast om ditt utdrag är till höger eller vänster om dina utvalda inlägg.

en: This is the user who will be followed
sv: Denna användaren kommer att följas

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
sv: Detta inlägg är lösenordsskyddat. Ange lösenord för att läsa kommentarer.

en: This text will be shown in the drop-down menus in the navigation bar. If left blank, the title of the page is used.
sv: Denna text kommer att visas i rullgardinsmenyerna i navigationsfälten. Om ingen text är ifylld används sidans titel istället.

en: This text will be shown in the subscription box by default. When the visitor starts entering the email address the text will disappear.
sv: Denna standard-text kommer att synas i prenumerationsfältet . När besökaren fyller i sin e-postadress försvinner standard-texten.

en: This text will be shown in the subscription button near the email field
sv: Denna text kommer att visas på prenumerations-knappen nära e-postfältet

en: This widget lets visitors of your blog subscribe to it and follow you on popular social networks like Digg, FaceBook etc. Additionally they can subscribe to your blog by email, for which you need a FeedBurner account.
sv: Denna widget låter besökare av din sida/blogg att prenumerera på den och även följa dig på social nätverk som Digg, Facebook etc. De kan även prenumerera på sida/blogg via e-post, men då behöver du ett FeedBurner-konto.

en: This will default to the name of the selected category if left blank
sv: Standardnamnet för denna kategori kommer att användas, om inget annat anges

en: Thumbnail
sv: Tumnagel-bild

en: Time for each post display:
sv: Visa tid för varje inlägg:

en: Title:
sv: Rubrik:

en: Top
sv: Överst

en: Translate this Page
sv: Översätt denna sida

en: Turn Downwards
sv: Vänd nedåt

en: Turn Leftwards
sv: Vänd åt vänster

en: Turn Rightwards
sv: Vänd åt höger

en: Turn Upwards
sv: Vänd uppåt

en: Underline upon hover (sidebar-style)
sv: Understryk vid mus-över (hovring) -  (sidebar-style)

en: Use Category Icons Plugin
sv: Använd Category Icons-plugin

en: Use custom image
sv: Använd egen bild

en: User:
sv: Användare:

en: Valid XHTML
sv: Giltig XHTML

en: Vertical Blinds
sv: Vertikala persienner

en: What language is your page in?
sv: Vilket språk används på din sida/blogg?

en: Width of excerpt section:
sv: Sektionsbredd för utdrag

en: Will show a text box for visitors to enter an email address for subscription
sv: Visar ett textfält där besökare kan fylla i sin e-postadress för att prenumerera

en: Will show the selected Twitter icon
sv: Visar den valda Twitter-ikonen

en: Will show up near the Twitter icon
sv: Visas nära Twitter-ikonen

en: Will show your latest tweets
sv: Visar dina senaste tweets

en: Wipe
sv: Sudda

en: You are currently logged in as <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
sv: Du är inloggad som <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

en: You can choose to display an icon for the category based on the Category Icons plugin, or a custom image
sv: Du kan välja att visa en ikon för kategorin ifrån Category Icons-plugin, eller en egen ikon/bild

en: You have successfully logged in as <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
sv: Du har lyckats logga in som <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
sv: Du kan använda dessa <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> taggar och attribut: %s

en: You must be logged in to post a comment.
sv: Du måste vara inloggad för att kunna kommentera

en: Your Comment
sv: Din kommentar

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom and Fade
sv: Zooma och tona

en: your-feed-name
sv: ditt-feed-name

en: your-user-name
sv: ditt-användar-namn
